Welcome Login

League tables

COVID-19 (Coronavirus) update

In light of the rapidly developing health emergency presented by COVID-19 the IET has taken the decision to suspend the delivery of IET Faraday Challenge Days from Monday 16 March 2020 until further notice. We will let you know our next steps and future events in due course.

Regional Events - New for the 2019-20 season!

The Faraday Challenge Days will this year operate on a regional basis. The 5 winning teams from each region will be invited to attend their regional event at the end of the season to battle it out for a place in the National Final where 1 team from each of the 6 regions will compete in an attempt to make their school the National Champions!

Click on the link to your region below to find the league table for your area.

  • Northern Ireland & Scotland
    • Northern Ireland & Scotland
  • North England & North Wales
    • Northumberland, Cumbria, Mann, Tyne and Wear, Durham, North Yorkshire, East Riding of Yorkshire, Lancashire, West Yorkshire, Humberside, South Yorkshire, Greater Manchester, Merseyside, Cheshire, Clwyd and Gwynedd

  • Central & East England
    • Lincolnshire, Nottinghamshire, Derbyshire, Staffordshire, Shropshire, Herefordshire, Worcestershire, West Midlands, Warwickshire, Leicestershire, Rutland, Northamptonshire, Bedfordshire, Cambridgeshire, Norfolk and Suffolk

  • South West & South Wales
    • Gloucestershire, Wiltshire, Dorset, Avon, Bristol, Somerset, Devon, Cornwall, Gwent, South Glamorgan, Mid Glamorgan, West Glamorgan, Powys and Dyfed

  • South East
    • Kent, East Sussex, West Sussex, Surrey, Hampshire, Isle of Wight, Berkshire, Oxfordshire, Buckinghamshire and Hertfordshire (Non-Jack Petchey Foundation London and Essex)

  • Jack Petchey Foundation - London & Essex
    • London & Essex
Regional map

Northern Ireland & Scotland 2019-20

School name

Points

Tie-breaker
St Mungo's High School, Falkirk (Team 4) 80 50
Lasswade High School, Bonnyrigg (Team 2) 78 55
Inverclyde Academy, Greenock (Team 6) 72 48
     
     
     

 

Last updated on

17th March 2020

Tie-breakers

When more than one team receives the same number of total points, the Challenge Leaders will moderate the paperwork, the overall products and their teamwork throughout the day to generate a tie-breaker score which will determine their place on the league table.

North England & North Wales 2019-20

School name

Points

Tie-breaker
Netherhall Learning Campus, Huddlesfield (Team 4) 75  46 
St Wilfrid's Catholic High School, Pontefract (Team 3) 74 44
King Ecgberts School, Sheffield (Team 6) 79 53
Fulneck School, Pudsey (Team 5) 74 47
The Snaith School, Goole (Team 3) 76 48
St Mary's College, Hull (Team 1) 71 45
Honley High School, Holmsfirth (Team 2) 70 44
Withington Girl's School, Manchester (Team 4) 84 55
Penwortham Girls' High School, Preston (Team 2) 85 54
Manor C of E Academy, York (Team 2) 77 48
Fred Longworth High School, Manchester (Team 5) 67 41
Darwen Aldridge Community Academy, Darwen (Team 3) 71 47
Wellington School, Timperley (Team 3) 72 45
Ecclesfield School, Sheffield (Team 1) 73 46
Thorp Academy, Ryton (Team 2) 83 53
Wolsingham School, Bishop Auckland (Team 1) 81 51
Hetton School, Houghton le Spring (Team 3) 69 44
Cottingham High School, East Yorkshire (Team 4) 75 50
Parkside Academy, Crook (Team 4) 73 46
St Cuthbert's Catholic High School, Newcastle-upon-Tyne (Team 3) 80 49
Monkwearmouth Academy, Sunderland (Team 2) 78 49
Egglescliffe School, Stockton-on-Tees (Team 5) 77 46
Framwellgate School, Durham (Team 5) 76 44
Emmanuel College, Gateshead (Team 3) 78 48
Wirral Grammar School for Girls, Bebington (Team 4) 79 51
Hawarden High School, Hawarden (Team 6) 80 52
     

 

Central & East England 2019-20

School name

Points

Tie-breaker
King Edward VI Camp Hill School for Girls, Birmingham (Team 3) 83 54
Tile Cross Academy, Birmingham (Team 1) 69 44
Alvechurch Middle School, Birmingham (Team 1) 77 46
Ellesmere College, Shropshire (Team 4) 75 46
Haberdashers Abraham Darby, Telford (Team 3) 62 38
St Bede's Catholic Middle School, Redditch (Team 4) 69 45
Ellis Guilford School, Nottingham (Team 5) 80 51
Tupton Hall School, Chesterfield (Team 3) 70 45
Bilton School, Rugby (Team 6) 65 42
The Warwick School for Boys, Warwick (Team 3) 86 54
Allestree Woodlands School, Derby (Team 3) 85 56
St Peter's School, Huntingdon (Team 5) 83 54
Whitley Academy, Coventry (Team 4) 55 40
Ken Stimpson Community School, Peterborough (Team 5) 90 57
Skegness Academy, Skegness (Team 4) 91 61
Bluecoat Academy, Walsall (Team 1) 66 42
John Whitgift Academy, Grimsby (Team 3) 72 45
Walton Priory Middle School, Stone (Team 6) 76 48
Fullhurst Community College, Leicester (Team 2) 63 41
Kingsbury School, Tamworth (Team 6) 71 47
Trinity Catholic School, Nottingham (Team 4) 73 48
De Ferrers Academy, Burton-on-Trent (team 3) 73 49
Hampton College, Peterborough (Team 4) 70 51
East Leake Academy, Loughborough (Team 2) 84 54
Saltley Academy, Birmingham (Team 1) 63 46
The Burton Borough School, Newport (Team 3) 64 39
Ivanhoe College, Ashby-de-la-Zouch (Team 2) 67 43
     

 

South West & South Wales 2019-20

School name

Points

Tie-breaker
Trafalgar School, Downton (Team 3) 72 52
Godolphin School, Salisbury (Team 3) 66 45
Oasis Academy, Brislington (Team 3) 56 38
Cheltenham College, Cheltenham (Team 6) 73 51
Llanidloes High School, Powys (Team 3) 77 50
Bishop Vaughan Catholic School, Swansea (Team 2) 73 47
Ysgol Gymraeg Bro Morgannwg, Barry (Team 4) 76 48
St Joseph's School, Launceston (Team 5) 71 49
Hayle Academy, Cornwall (Team 1) 80 55
Coombes Head Academy, Newton Abbot (Team 4) 75 54
Chosen Hill Academy, Gloucester (Team 1) 66 45
Gordano School, Portishead (Team 3) 73 49
Kingswood School, Bath (Team 5) 77 51
Castle Court School, Wimborne (Team 5) 88 54
     

 

South East 2019-20

School name

Points

Tie-breaker
Larkmead School, Abingdon, Oxfordshire (Team 2) 75  53 
Waingel's College, Reading (Team 1) 71 51
Oasis Academy Mayfield, Southampton (Team 5) 64 46
Highcliffe School, Christchurch (Team 6) 90 58
King's School, Winchester (Team 2) 78 48
The Willink School, Reading (Team 6) 74 49
St Edmund's College, Ware (Team 4) 74 51
Marriotts School, Stevenage (Team 3) 67 44
Thomas Alleyne Academy, Stevenage (Team 6) 68 49
Shipston High School, Shipston on Stour (Team 2) 77 47
Shiplake College, Shiplake (Team 3) 67 47
Baycroft School, Fareham (Team 4) 67 52
Ryde Academy, Ryde (Team 3) 83 55
Royal Grammar School, High Wycombe (Team 1) 81 54
Seaford Head School, Seaford (Team 2) 77 47
Maidstone Grammar School, Maidstone (Team 4) 85 54
Tomlinscote School, Frimley (Team 5) 83 53
Eltham College, Mottingham (Team 4) 73 51
St Margaret's School, Bushey (Team 4) 76 54
Berkhamsted School, Berkhamsted (Team 2) 70 46
Didcot Girls School, Didcot (Team 3) 70 41
Bohunt School, Wokingham (Team 3) 76 53
Brune Park / Bay House School, Gosport (Team 2) 74 49
St John's College, Southsea (Team 1) 69 47

 

London & Essex 2019-20

School name

Points

Tie-breaker
Park View School, Haringay (Team 3) 68 44
Edmonton County School, Enfield (Team 1) 58 40
Frances Bardsley Academy for Girls, Romford (Team 4) 64 45
Greenford School, Southall (Team 4) 67 43
Jo Richardson Community School, Dagenham (Team 3) 71 54
Ernest Bevin College, Tooting (Team 4) 56 40
Wallington Girls School, Sutton (Team 2) 73 49
Park High School, Stanmore (Team 2) 76 52
Bentley Wood High School, Stanmore (Team 3) 73 44
Coombe Boys School, New Malden (Team 2) 71 50
Southborough High School, Surbiton (Team 6) 82 51
Sacred Heart High School, Hammersmith (Team 1) 78 48
Tolworth Girls School, Surbiton (Team 5) 78 50
Grey Court School, Richmond (Team 4) 70 43
Richmond Park Academy, London (Team 4) 66 51
St Richard Reynolds Catholic College, Twickenham (Team 3) 87 56
Chislehurst and Sidcup Grammar, Sidcup (Team 5) 84 51
Mascalls Academy, Tonbridge (Team 3) 72 43
Newstead Wood School for Girls, Orpington (Team 6) 84 51
Sweyne Park School, Rayleigh (Team 1) 73 51
Eastbrook School, Dagenham (Team 4) 64 46
Orleans Park School, Twickenham (Team 2) 85 56
Fortismere School, Muswell Hill (Team 1) 63 39
Copthall School, Mill Hill (Team 3) 71 45
Dormer Wells High School, Southall (Team 5) 70 43
Holy Cross School, New Malden (Team 5) 82 49
Overton Grange, Sutton (Team 1) 84 55
The Ravensbourne School, Bromley (Team 3) 64 45
Hammersmith Academy, London (Team 4) 78 48
Harris Academy, St John's Wood (Team 1) 64 41
Swakeleys High School, Hillingdon (Team 3) 63 39
The Charter School, East Dulwich (Team 5) 77 48
St Mary's Catholic High School, Croydon (Team 7) 73 52
Kingsdale Foundation School, Dulwich (Team 6) 81 54
Petchey Academy, Hackney (Team 3) 57 36
Holy Family Catholic School, Walthamstow (Team 4) 65 43
Sarah Bonnell School, Stratford (Team 5) 74 48
     

 

Teachers league table 2019-20

At each event, we invite the teachers present to form a team and take on the same challenge as the students! The teacher’s team will be judged in the same way by the Faraday Challenge Leader. Although there are no prizes for teachers, their scores are shown below for them to show their colleagues on their return to school.

Good luck to all of our teacher teams this season!

School name

Points

Tie-breaker
Clydeview Academy, Gourock 71 54
Allerton High School, Leeds 63 43
Withington Girl's School, Manchester 38 25
Joseph Rowntree School, York 60 40
Barnwell School, Stevenage 88 56
The Derby High School, Bury 79 50
The Barclay School, Stevenage 78 49
Dr Challoner's High School, Amersham 80 52
North Shore Academy, Stockton-on-Tees 43 26
STFC Rutherford Laboratory, Didcot 70 41
Bohunt School, Liphook 78 55
Teesside University, Teeside 41 21